Bicycle Hall of Fame Labor Day Race, Sept 2, 2006
SENIOR MEN CAT. 1-2-3 20Miles
1. Paul Ziminski Ideal Tile Piscataway, NJ
2. David Berson East Coast Velo Philadelphia, PA
3. Pat Gellineau Team Squiggle Brooklyn, NY
4. Ben Showman ARMY West Point, NY
5. Stephane Slotten CJCT/Northeast Hardware Mendham, NJ
6. Gerhardt Herbart East Coast Velo Bryn Mawr, PA
SENIOR MEN CAT. 3 - 20Miles
1. Ben Shawman ARMY West Point, NY
2. Greg Battista Atlantic Bicycle Club Toms River, NJ
3. Brian Ursu Gotham Cyclist Bethleheim, PA
4. David Berson East Coast Velo Philadelphia, PA
5. Stephane Slotten CJCT/Northeast Hardware Mendham, NJ
6. Gerhardt Herbart East Coast Velo Bryn Mawr, PA
7. Jonathan Chambers Gotham Cyclist Hellertown, PA
8. Thomas Lyons Watchung Wheelmen Newtowen Square, PA
9. Mark Cowin Pro Pedals Acto, NJ
Women All Cat. - 15Miles
1. Betty Tyrell Somerset Wheelmen Annandale, NJ
2. Elaine Molinaro Team Bikery/Shebell Union City, NJ
3. Jackie Paull Alliance x Hackettstown, NJ
4. Leah Oppenheimer Colavita Racing Newfoundland, NJ
MASTERS MEN 35+ 15Miles
1. Todd Lippin 3 D Racing Howell, NJ
2. Mark Costa 3 D Racing Long Branch, NJ
3. Mark Cowin Pro Pedals Atco, NJ
MASTERS MEN 45+ 15Miles
1. Pat Gellineau Team Squiggle Brooklyn, NY
2. Earl Perretti Montclair Cyclist Montclair, NJ
3. Mark Cowin Pro Pedals Acto, NJ
4. Ken Howell OSVC/AFD Coventry, RI
5. Andy Keesler CRCofA/Petes Bike Shop Hillsborough, NJ
6. ED Peterson Pro Pedals Willaimstown, NJ
7 Herman Stroms Somerset Wheelmen Annandale, NJ
MASTERS MEN 55+ 15Miles
1. Joe Saling Somerset Wheelmen Bridgewater, NJ
SENIOR MEN CAT. 4 - 15Miles
1. Dave Beaudry Pro Pedals Hammonton, NJ
2. Mike Kenks Highland Park Hermes Highland Park, NJ
3. Karl Semoneit Cycle Funattic Columbia, NJ
4. Nikolai Masluk 3 D Racing Middletown, NH
5. Brian Burdick Atlantic Bicycle Club Toms River, NJ
6. Deverell Smith CRCA/Edgemont Capital New York, NY
7. Ricky Gargiulo Colavita Racing Summit, NJ
8. Karl Fenske Colavita Racing Morristown, NJ
9. John Smertneck Atlantic Bicycle Club Neptune, NJ
10. Edward Peterson Pro Pedals Williamstown, NJ
SENIOR MEN CAT. 5 - 10Miles
1. Kimo Jepsen Liberty Cycle Basking Ridge, NJ
2. Andy Keesler CRCofA/Pete Bike Shop Hillsborough, NJ
3. Gene Winchock CRCofA Pete Bike Shop Bridgewater, NJ
4. Joseph Sieracki Team Somerset Scotch Plains, NJ
5. Alberto Solano Team Campmor Hawthorne, NJ
6. Chad Casselman Unattached Stamford, CT
7. Frank Been Aspen East/Allwood Bike Montclair, NJ
8. Gary Kelley South Mountain Velo Harrisburg, PA
JUNIOR MEN 15-18 - 15Miles
1. Greg Battista Atlantic Bicycle Club Toms River, NJ
2. Juan Carmona LWA/Bikeline Breinigsville, PA
3. Nikolai Masluk 3D/Racing/Atlantic Bike Middletown, NH
4. Brian Burdick Atlantic Bicycle Club Toms River, NJ
5. Ricky Gargiulo Colavita Racing Summit, NJ
6. Javier Nino Colavita Racing Cranford, NJ
7. David Gordon Colavita Racing Ringoes, NJ
8. Harry Chen Colavita Racing East Brunswick, NJ
9. Franklin Saillot Liberty Cycle Berkeley Heights, NJ
JUNIOR BOYS & GIRLS 10–14yr - 5Miles
1. Cam Mancuso, 13 Skylands Cycling/ACT Highland Lakes, NJ
2. Max Mancuso, 11 Skylands Cycling/ACT Highland Lakes, NJ
3. Dag Anderson, 12 Somerset Wheelmen Bridgewater, NJ
4. Noah Granigan, 10 Somerset Wheelmen Cape May Court House, NJ
5. Zack Bender, 12 GS ParkRidge Glen Rock, NJ
6. Joshua Kozlowski, 12 Colavita Racing Bridgewater, NJ
7. Teddy Kozlowski, 10 Colavita Racing Bridgewater, NJ